Informacje podstawowe
Diagnostyka i badania
Leczenie
Leczenie przeciwnowotworowe
Wybór metody leczenia
Metody
Obserwacja
W trakcie leczenia
Po leczeniu
Leczenie wspomagające
Leczenie alternatywne
Specjalista radzi
Dla rodziny i przyjaciół
Wizyta u lekarza
Ważne adresy
Najczęściej zadawane pytania
OBSERWACJA PO LECZENIU

    Cel obserwacji pacjentek po leczeniu raka jajnika to przede wszystkim wykrycie wczesnego wznowienia choroby nowotworowej wśród tych kobiet, u których możliwe jest wprowadzenie leczenia kolejnego rzutu. Znacząco poprawia ono bowiem jakość życia i czas wolny od choroby.
Dzięki obserwacji unika się też badań, których wyniki i tak nie mają większego wpływu na podejmowane przez lekarza decyzje o sposobie i przebiegu leczenia. Można więc mówić o racjonalizacji kosztów diagnostyki.

    Przed rozpoczęciem procesu kontroli stanu zdrowia pacjentki, należy zakwalifikować ją do określonej grupy. Od tego bowiem zależy sposób i przebieg obserwacji. Kryterium podziału stanowi ocena wyniku leczenia I rzutu. Wykonuje się więc podstawowe badania: przedmiotowe, ginekologiczne, obrazowe - RTG klatki piersiowej i USG/TK jamy brzusznej i miednicy małej. Sprawdza się również poziom markerów CA-125. Pacjentki dzieli się na dwie grupy.

    Pierwszą stanowią panie, które uzyskały całkowitą odpowiedź po leczeniu. Przez pierwsze dwa lata zleca się im wizyty kontrolne co 3 miesiące, przez kolejne trzy lata - co 6 miesięcy, a później już tylko raz w roku. Po pięciu latach obserwacja jest kontynuowana w ośrodku rejonowym.

    W trakcie każdej wizyty lekarz przeprowadza wywiad i badanie kliniczne, badanie ginekologiczne, oznaczenie miana CA-125 u każdej chorej wyjściowo markerowo pozytywnej, Dodatkowo - USG jamy brzusznej i miednicy mniejszej w pierwszych dwóch latach obserwacji, a następnie raz w roku. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości także TK. Obowiązkowo raz w roku morfologia i RTG klatki piersiowej. Zleca się również badanie piersi, minimum raz w roku, u kobiet po czterdziestym roku życia - MMG, u kobiet młodszych - USG. Jeśli pojawiają się wskazania kliniczne, przeprowadza się też inne niezbędne badania.

    Drugą grupę stanowią panie z chorobą przetrwałą lub po leczeniu nawrotu.  Przez pierwsze dwa lata powinny one zgłaszać się na wizyty kontrolne co 3 miesiące, w kolejnym roku - co 6 miesięcy, a później raz w roku. Po pięciu latach, obserwacja jest kontynuowana w ośrodku rejonowym.

    W trakcie każdej wizyty lekarz przeprowadza wywiad i badanie kliniczne oraz badanie ginekologiczne. Pozostałe badania zleca się w zależności od wskazań klinicznych i ewentualnych możliwości leczenia.